Svetový deň mlieka na školách je každoročne medzinárodnou udalosťou podporovanou a propagovanou od roku 2000 Organizáciou pre výživu a poľnohospodárstvo.
Mlieko a mliečne produkty pomáhajú naplniť požiadavky na plnohodnotnú výživu rastúceho organizmu. Podstatou tohto dňa je oslava významu mlieka v školách. Je to spôsob, ako sa zamerať na pomoc deťom, zvýšiť ich povedomie, upozorniť na dôležitosť pitia mlieka v školách a na jeho zdravotné prínosy pre rastúce deti.
Mlieko patrí k naším základným potravinám od narodenia až po starobu. Súčasťou ľudskej potravy sa stalo s nástupom poľnohospodárskej revolúcie, teda približne pre 10 000 rokmi. Do obdobia II. svetovej vojny bolo považované za najvýživnejšiu potravinu a často aj za liek, o čom svedčilo jeho prímenie "biela krv". V súčasnej dobe sa zaraďuje medzi najvýživnejšie a najkomplexnejšie potraviny. Okrem základných živín a príslušnej energie poskytuje ľudskému organizmu mnoho látok, ktoré sa vyznačujú nielen významnými výživovými, funkčnými, ale aj zdravotnými účinkami. Preto ho súčasná veda považuje za funkčnú potravinu.
Nezastupiteľnú úlohu vo výžive má pre obsah plnohodnotných bielkovín, vrátane cenných srvátkových, pretože obsahuje všetky nevyhnutné aminokyseliny. Z 22 známych aminokyselín, je 11 esenciálnych, ktoré si naše telo nevie vytvoriť. Podstatnou zložkou je aj tuk a mliečny cukor, ktoré sú pre nás výborným zdrojom energie. Mlieko nás zásobuje aj bohatou minerálnou výživou. Je najlepším zdrojom vápnika, ktorý sa v organizme zúčastňuje na tvorbe a neskôr na udržiavaní pevnej kostnej hmoty a zubov. Chráni nás pred osteoporózou. Jeden pohár mlieka poskytuje 30% odporúčaného denného príjmu vápnika. Mlieko je aj dobrým zdrojom draslíka a fosforu. Draslík, ktorého je vo výžive nedostatok sa podieľa na udržiavaní krvného tlaku, reguluje rovnováhu telesných tekutín a napomáha správnej funkcii svalov. Fosfor, spolu s vápnikom, pomáha udržiavať pevné kostí.
Mlieko obsahuje praktický všetky vitamíny a vyše 60 enzýmov s rôznymi biologickými účinkami (protirakovinné, antimikrobiálne, antisklerostické, imunostimulačné a ďalšie).
V našich podmienkach sa na ľudskú výživu využíva predovšetkým kravské mlieko (97%), ale nezabúdajme ani na ovčie a kozie mlieko, ktoré majú vzácne špecifické zloženie. Ovčie mlieko obsahuje dvojnásobné množstvá zdraviu prospešných zložiek, ako kravské. Sú oblasti vo svete, i u nás, kde si ľudia svoj život bez chovu oviec nevedia ani predstaviť. Vzhľadom na vysokú viskozitu a svojráznu chuť sa ovčie mlieko nekonzumuje čerstvé, ale používa sa na výrobu syrov a bryndze. Bryndza je naša národná špecialita, a zároveň nevyhnutná súčasť národného jedla. Je to jediný a dokonca jedinečný produkt, ktorý v sebe spája kritéria biopotraviny a zároveň funkčnej potraviny.