Novinky
Organizácia a podmienky výchovy a vzdelávania v základných školách pre školský rok 2020/2021
Začiatok školského roka - 2. september 2020
Základná škola, Čičava 34 vydáva pokyny, upravujúce postup, organizáciu a podmienky výchovy a vzdelávania žiakov na ZŠ Čičava 34 v období od 1. septembra 2020 vypracované v súlade s opatreniami ÚVZ SR a manuálu MŠVVaŠ SR pod názvom: "Organizácia a podmienky výchovy a vzdelávania v základných školách pre školský rok 2020/2021“.
Školská dochádzka je pre žiakov povinná!
- Slávnostné privítanie žiakov 0. a 1. ročníka sa uskutoční 2.9.2020 o 8:00 hod. na školskom dvore.
- Žiaci 2. - 4. ročníka sa zhromaždia na školskom dvore o 9:00, kde si ich triedni učitelia rozdelia a odchádzajú s nimi do tried.
- Zahájenie školského roka bude prebiehať individuálne v triede bez účasti rodičov, výnimku tvorí jeden zákonný zástupca u žiakov nultého a prvého ročníka, ktorým je prvý deň vstup povolený aj s dieťaťom.
Deň detí
1.6. je veľký deň pre všetky deti. Pastoračné centrum v Čičave spolu s dobrovoľníkmi a asistentmi ZŠ pripravili pre našich žiakov zaujímavé súťaže. Zvíťazili všetci a nechýbala ani sladká odmena.
Oznamy
Aktualizovali sme modul Oznamy
Školský poriadok
Aktualizovali sme modul Školský poriadok
Otvorenie školskej prevádzky
Obec Čičava, Čičava 41, 093 01 Čičava
na základe usmernenia Ministerstva školstva SR k otváraniu škôl a školských zariadení od 1.6.2020
ROZHODLA
ako zriaďovateľ Základnej školy v úzkej súčinnosti s vedením školy
o OTVORENÍ PREVÁDZKY Základnej školy v Čičaveod 1.6.2020
V OBMEDZENOM REŽIME
Milan Rastislav Štefánik
(21.07.1880 – 04.05.1919)
Slovenský astronóm – vedec, generál francúzskej armády, svetobežník, politik. Významná osobnosť slovenskej histórie. Rodák z Košarísk neďaleko obce Brezová pod Bradlom.
Životopis
Štúdium
Narodil sa v rodine evanjelického farára ako šieste z deviatich detí. V rannom detstve ho ovplyvnil najmä národne zmýšľajúci otec. Začiatky štúdia absolvoval v rodnej obci Košariská, neskôr študoval na evanjelickom lýceu v Bratislave, kvôli prospechovým problémom staršieho brata musel lýceum opustiť. V štúdiu však naďalej pokračoval v maďarskej obci Sarvaš, kde dosiahol vynikajúce výsledky a úspešne školu dokončil. Po jej absolvovaní sa rozhodol pre štúdium stavebného inžinierstva v Prahe. Počas štúdií v Prahe bol ovplyvnený myšlienkami T.G. Masaryka. Neskôr v roku 1900 zmenil svoje zameranie na vysokej škole a namiesto stavebnej techniky sa rozhodol študovať astronómiu na Filozofickej fakulte. Zúčastnil sa na stáži v Zürichu. Po semestri jeho pôsobenia na stáži v cudzine sa vracia do Prahy. Ako aktívne činný publicista spolupracuje s priateľom Vavrom Šrobárom na vydávaní časopisu Hlas.
Cestovateľ a astronóm
Po štúdiách koncom roka 1914 prichádza do Paríža, splniť si sen a stať sa známym astronómom. Avšak stretáva sa s existenčnými problémami. Neskôr sa dostáva medzi kruhy známych astronómov a podniká astronomické výpravy na Mont Blanc, do Turkmenistanu, Ruska, strednej Ázie či do Afriky. Hľadá vhodné miesto pre vybudovanie hvezdárne. Ešte pred začiatkom svetovej vojny mu udelili francúzske občianstvo a zanedlho získal vyznamenanie Rádu Rytiera čestnej légie za bádateľské a diplomatické úspechy.
Vojenská kariéra
Úspechy žne v roku 1915 aj ako vojak na fronte. Vďaka svojim známostiam sa koncom roka stretáva s emigrantmi Edvardom Benešom a T.G. Masarykom kde ich spájala myšlienka spoločného štátu. V roku 1916 zakladá spolu s nimi Národnú radu Československú (akúsi dočasnú vládu). Podniká nábor dobrovoľníkov v Rusku, Rumunsku a v USA. Dňa 14 októbra 1918 sa stáva ministrom vojny v Československu. Buduje plány rozvoja nového štátu a plánuje sobáš s markízou Giulianou Benzoniovou.
Tragická udalosť
Dňa 4.5.1919 odlieta z letiska Campoformido v Taliansku na lietadle Caproni 450 spolu s poručíkom Giottom Mancinelliom Scottim a seržantom Umbertom Merlinom, a rádiotelegrafistom Gabrielom Aggiustom. Pár kilometrov pred cieľom jeho cesty neďaleko obce Ivánka pri Dunaji sa z doposiaľ nezistených príčin lietadlo zrútilo.
Po smrti Milana Rastislava Štefánika sa vynorilo mnoho teórií o príčine jeho smrti. Oficiálna príčinou bolo zlé počasie. Podľa očitých svedkov však bolo v ten deň jasno a slabý vietor. Jedna z teórií hovorí o atentáte na pokyn E. Beneša a T.G. Masaryka. Ďalšou je teória o zostrelení lietadla maďarskou stranou. Ani jedna z nich sa však dodnes nepotvrdila.
Milan Rastislav Štefánik je pochovaný v mohyle na Bradle, ležiacej v jeho rodnom kraji medzi Brezovou pod Bradlom a Košariskami.
Mgr. Svetlana Bellová
22.apríl - Deň Zeme
Mgr. Iveta Antušová
Ľudmila Podjavorinská
Ľudmila Podjavorinská (vlastným menom Riznerová) sa narodila 26. apríla 1872 v evanjelickej učiteľskej rodine v Horných Bzinciach (dnes Bzince pod Javorinou). Základné vzdelanie si dopĺňala sústavným čítaním, jej literárny talent podporoval strýko, bibliograf Ľudovít Rizner. Písať začala zavčasu, už v pätnástich rokoch jej vyšla vo vládnych Slovenských novinách práca Turecká svadba, o rok zas črta Na Štedrý večer. Potom už písať neprestala. Publikovala pod rôznymi pseudonymami, no pseudonym Podjavorinská zatienil aj jej občianske meno.
Spočiatku uverejňovala svoje práce v peštianskych novinách Slovenské noviny a Vlasť a svet. Literárna tvorba mladej autorky čoskoro vzbudila zaslúženú pozornosť a publikovanie v slovenských časopisoch Slovenské pohľady, Národné noviny či Dennica na seba nedali dlho čakať. Keď vyšla jej básnická prvotina Z vesny života (1895), kritika ju privítala ako prvú slovenskú poetku. Uznanie mladej literátke vyslovovali aj Terézia Vansová (dlhoročná najbližšia priateľka), Pavol Országh Hviezdoslav či Božena Slančíková-Timrava, ktorá hlavne vysoko vyzdvihovala jej detskú poéziu.
Najlepšie Podjavorinskej básne vyjadrujú nostalgiu z nedosiahnuteľnosti túženého a predchádzajú nálady poézie Slovenskej moderny. Z vesny života (1895) je zbierkou, do ktorej zaradila lyrické verše ranej mladosti, plné sentimentálnych snov, ale aj reálnych túžob po ľudskom šťastí a bolesti z prvých sklamaní. Druhú a poslednú zbierku osobnej lyriky, poznačenú clivotou zo samoty, vydala v roku 1942 pod názvom Piesne samoty. Kritiku meštianskej spoločnosti a jej morálky podala vo veršovaných poviedkach Po bále (1903), Na bále (1909) a Prelud (1915), z ktorých poslednú vysoko ohodnotil Svetozár Hurban-Vajanský, no ostala nedokončená. Vrchol veršovanej epiky dosiahla v baladách zahrnutých do zbierok Balady (1930) a Balady a povesti (1946). V próze od začiatku tvorby čerpala námety z dôverne blízkeho dedinského prostredia a formou nadviazala na realistické tendencie slovenskej prózy. Pozorovací talent jej umožnil nahradiť počiatočnú naivnosť a sentimentálnosť výrazu v lyrike zložitejšími a hlbšími obrazmi v próze.
Zakladateľský význam v kontexte dejín slovenskej literatúry pre deti a mládež má jej tvorba pre deti, žánrovo zastúpená veršovanou epikou a prózou. Verše pre deti uverejňovala v rôznych detských periodikách (Zornička, Včielka, Priateľ dietok) a bola kmeňovou autorkou časopisu Slniečko. Dominantou jej veršov pre deti bol život detí a príroda. Do prvej zbierky určenej deťom Kytka veršov pre slovenské dietky (1921) zaradila optimistické a radostné verše zo života detí so zmyslom pre humor a vtip. Podobný charakter má aj zbierka Veršíky pre maličkých (1930). V 20. rokoch 20. storočia sa v jej tvorbe pre deti ustálil epický žáner, najmä veršované rozprávky o zvieratkách. Najskôr to boli zveršované anekdoty zo života ľudí, zasadené do sveta zvierat, napríklad Medový hrniec (1930), potom celé príbehy zvieracích hrdinov vo veršovaných rozprávkach, ako Zajko-Bojko (1930), Čin-Čin (1943). Známa je aj jej prozaická tvorba pre deti, ktorá vrcholila v 30. rokoch 20. storočia a to v zbierke symbolických a realistických rozprávok Čarovné skielka (1931) a v novele Baránok boží (1932). Ako jedna z prvých uverejnila Ľudmila Podjavorinská v rokoch 1898-1910 v Slovenských pohľadoch niekoľko prekladov z ruštiny. V roku 1947 jej udelili titul národná umelkyňa.
Ľudmila Podjavorinská zomrela 2. marca 1951 v Novom Meste nad Váhom. Prežila takmer 78 rokov v skromnosti, no život mala o to bohatší duchovne.Mgr. Svetlana Bellová
Zmena spôsobu hodnotenia žiakov – ZŠ Čičava
Riaditeľstvo ZŠ Čičava po dôkladnom zvážení vzniknutej situácie, ktorá vznikla v dôsledku prerušenia vyučovania a na základe „Usmernenia na hodnotenie žiakov základných škôl v čase mimoriadnej situácie, spôsobenej prerušením vyučovania v školách v školskom roku 2019/2020“ mení spôsob záverečného hodnotenia žiakov nasledovne:
V nultom a prvom ročníku sa v čase mimoriadnej situácie priebežné aj záverečné hodnotenie realizuje formou slovného hodnotenia.
V čase mimoriadnej situácie sa tieto predmety nebudú klasifikovať známkou:
Prvouka
Prírodoveda
Vlastiveda
Tvorivé čítanie a písanie
Mladý záchranár
Anglický jazyk
Výtvarná výchova
Hudobná výchova
Náboženská výchova
Informatika
Telesná a športová výchova
Pracovné vyučovanie
V týchto predmetoch bude mať žiak na vysvedčení „absolvoval“.
Ostatné predmety „slovenský jazyk a literatúra, matematika“ budeme klasifikovať známkou.
V Čičave, 20.04.2020
Mgr. Gabriela Mičejová
riaditeľka ZŠ
Linky podpory VÚDPaP
Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) prichádza s e-mailovou aj telefonickou podporou pre rodičov, ale aj pedagógov. Súvisí s ochorením COVID – 19 a núdzovými opatreniami, ktoré majú dopad na každodenný život človeka.Prostredníctvom spomínanej podpory chce pomôcť všetkým, ktorí sa ocitli v kríze a majú otázky ohľadom psychického zvládania tejto záťažovej situácie. Odborníci ústavu v týchto dňoch poskytujú podporu pri krízovej intervencii a radia, ako aktuálnu situáciu vysvetliť nielen intaktným (zdravým) deťom, ale aj deťom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami či zdravotným znevýhodnením.
Zápis do základných škôl
Už budúci týždeň sa začína skrátené obdobie zápisov do základných škôl. Kvôli pandémii sa zápisy uskutočnia v odlišnom režime. Ministerstvo školstva vydalo v tejto veci usmernenie, ktoré pomôže školám i rodičom zorientovať sa v novej situácii.
https://www.minedu.sk/usmernenie-k-zapisu-deti-na-plnenie-…/
Medzinárodný deň Rómov
Tento deň bol vyhlásený v roku 1990 na 4. kongrese Medzinárodnej rómskej únii (IRU). Prvé veľké medzinárodné stretnutie rómskych predstaviteľov bolo 7.-12. apríla v roku 1971 v Chelsfieldnear Londýn. Podľa odhadov žije v súčasnosti v európskych štátoch od sedem do 14 miliónov Rómov. Nesporne ide o najpočetnejšie etnikum bez vlastného územia na starom kontinente. Medzinárodný deň Rómov je oslavou rómskej kultúry a jej vplyvov na oblasti hudby, divadla, literatúry a tanca európskej kultúry. Pri tejto príležitosti sa konajú rôzne kultúrne podujatia, ktorých cieľom je zvýšenie povedomia o ich kultúre
Zápis do 1. ročníka
Zápis do 1. ročníka sa uskutoční od 20. do 23. apríla 2020 v čase od 8.00 do 12.00 hod. v Základnej škole Čičava bez osobnej prítomnosti dieťaťa.
Dokumenty potrebné k zápisu do 1. ročníka:
1. Občiansky preukaz
2. Rodný list dieťaťa
3. Kartičku poistenca dieťaťa
Organizácia zápisu
Vzhľadom k sprísneným bezpečnostným opatreniam kvôli koronavírusu žiadame zákonných zástupcov o dodržanie všetkých opatrení, vrátane nosenia povinného rúška. Počas vypísania/kontroly dokumentov, prosím dodržujte predpísaný 2-metrový odstup.
Medzinárodný deň detskej knihy.
Dnes je Medzinárodný deň detskej knihy.
Medzinárodný deň detskej knihy bol vyhlásený v roku 1967 Medzinárodným výborom pre detskú knihu (International Board on Books for Young People – IBBY). Tento deň bol stanovený na počesť narodenia dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena v roku 1805. Účelom je podpora vydávania hodnotných kníh pre deti na celom svete a ich sprístupňovanie. Cieľom je podnietiť lásku detí ku knihám, lásku k slovu, čítaniu, materinskému jazyku, literatúre, aby sa kniha stala ich každodennou súčasťou života. Odporúča sa deň osláviť čítaním rozprávok deťom, darovaním novej knihy alebo návštevou knižnice.
Keďže v tomto období knižnice ani priateľov nemôžeme navštíviť, možeme si mnohé krásne rozprávky vypočuť v rozhlase, pozrieť v televízii, alebo na internete.
Napríklad rozprávka - Škaredé káčatko
Mgr. Svetlana Bellová
Učíme na diaľku
www.ucimenadialku.sk
V spolupráci viacerých mimovládnych organizácií a MŠVVaŠ SR vznikla táto webová stránka ako nástroj oficiálnej komunikácie počas prerušeného vyučovania na školách a prerušenej prezenčnej výučby na vysokých školách v čase epidémie koronavírusu.Cieľom webovej stránky je pomôcť pedagogickým a odborným zamestnancom, manažmentu a zriaďovateľom škôl, ale i žiakom, študentom a rodičom zorientovať sa v množstve informácií, odporúčaní a usmernení, ako aj pomôcť všetkým aktérom počas prerušenia vyučovania či prezenčnej výučby nachádzať riešenia vzniknutej situácie.
Stránka sústreďuje všetky dôležité termíny a usmernenia pre školy a školské zariadenia tak, aby disponovali jasnými a jednoznačnými informáciami.V jednotlivých častiach sú odporúčania pre vyučujúcich aj pre manažmenty škôl, ako postupovať v čase prerušenia vyučovania a prezenčnej výučby pri rešpektovaní možností a potrieb jednotlivých žiakov a študentov, rodičov i učiteľov.Súčasťou webovej stránky je aj prehľad dostupných komunikačných nástrojov a platforiem, elektronických zdrojov a existujúcej podpory pre školy, pedagogických a odborných zamestnancov, ako aj pre rodičov.
Hoci súčasná situácia je pre všetkých aktérov v školstve nová a často nie je ľahká, veríme, že vďaka spoločnému hľadaniu riešení, vzájomnej empatii a dôvere, ale aj inšpirácii a podpore sa ju podarí zvládnuť. A k tomu má dopomôcť aj táto stránka, ktorá bude v závislosti od meniacej sa situácie priebežne aktualizovaná. Akékoľvek námety, inšpirácie, pripomienky a otázky je možné zasielať na info@ucimenadialku.sk.
Nové informácie k uzavretým školám
Milí žiaci, vážení rodičia,
24.03.2020 bola tlačová konferencia nového ministra školstvap. Branislav Gröhlinga. Niekoľko dôležitých faktov:
- prerušenie vyučovania pokračuje od 30.3.2020 do odvolania
- zápis do 1. ročníka sa uskutoční v plánovaných termínoch do konca apríla, bez prítomnosti žiakov a rodičov - elektronickou alebo inou formou, všetky potrebné informácie budú rodičom podané včas aj prostredníctvom obecného rozhlasu
- na vzdelávanie žiakov bude sprístupnený portál "učíme sa na diaľku"
- od 30.3. bude na RTVS rozšírené vyučovanie - školský klub bude vysielaný denne od 9:15 do 11:00- vláda bude riešiť vzdelávanie aj žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a žiakov so zdravotným znevýhodnením
- prázdniny by mali začať od 1.7.2020 - neprebraté učivo sa presúva do ďalších ročníkov
- hodnotenie žiakov na konci šk. roku prebehne podľa doterajších výsledkov a podľa výsledkov dištančného vzdelávania.
Vzhľadom na zložitosť situácie, budeme operatívne prijímať ďalšie opatrenia a postupy. Sami hľadáme spôsob, ako vyučovanie žiakov neprerušiť, ale aj spôsob, ako ich zbytočne nezaťažiť a vyučovanie zjednodušiť. Určite nechceme, aby tieto povinnosti prešli na rodičov.
Rodičov a žiakov poprosím o trpezlivosť. Vieme, že to nemáte ľahké, ale verte, že ani my. Mnohí sme tiež rodičia, a preto bojujeme s rovnakými problémami. Musíme sa všetci prispôsobiť situácii, vzájomne si pomáhať a podporovať sa a zvládnuť tento stav čo najlepšie. Na všetkých sa ale veľmi tešíme a veríme, že sa už čoskoro stretneme v našej krásnej škole. V tejto chvíli stále platí, že najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravie našich žiakov aj zamestnancov. Želáme všetkým pevné zdravie a psychickú odolnosť.
O ďalšom postupe Vás budeme informovať.
Učme sa hravo
Vážení rodičia, milí žiaci,
ocitli ste sa v situácii, ktorá za dlhé roky nemá na Slovensku obdobu. Žiaci museli ostať doma a Vy si určite kladiete otázku, či stihnú prebrať učivo. Chceme Vás ubezpečiť, že po návrate do školy, žiaci určite všetko zvládnu. Máme skvelých pedagógov a šikovných žiakov. Aby sme vyplnili čas našich žiakov, dávame Vám do pozornosti aj stránky zamerané na zopakovanie učiva:
http://www.planetavedomosti.iedu.sk/
https://viki.iedu.sk/resources/browser/verejne
https://www.hrajhry.sk/hry/matematika
https://www.veselerozpravky.sk/rozpravky-na-pocuvanie/
https://www.viemeposlovensky.sk/ a mnoho iných zaujímavých linkov, ktoré určite objavíte.
Nevieme, dokedy budete musieť ostať doma. Rozhoduje o tom vláda SR a Ústredný krízový štáb. V tejto chvíli nie je nič dôležitejšie ako Vaša bezpečnosť a zdravie. Všetko ostatné spoločnými silami zvládneme.Želáme Vám pevné zdravie a dávajte na seba pozor.
Vaše pani učiteľky
COVID - 19
MIMORIADNE PRERUŠENIE VYUČOVANIA Na základe rozhodnutia Ústredného krízového štábu SR a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR podľa § 3 ods. 8 vyhlášky MŠVV SR č. 231/2009 Z.z. sa mimoriadne prerušuje vyučovanie na všetkých školách a prevádzkach školských zariadení na území SR na najbližších minimálne 14 dní - od 16. marca 2020 do 27. marca 2020.
V súvislosti so šírením respiračného ochorenia vyvolaného novým koronavírusom COVID-19 vydalo MŠVVaŠ SR usmernenie pre školy a školské zariadenia.
Žiadame všetkých zákonných zástupcov žiakov a zamestnancov školy, aby sa oboznámili s týmto usmernením a dôsledne ho dodržiavali.https://www.minedu.sk/usmernenie-k-sireniu-koronavirusu/
http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=250&Itemid=153
Osemsmerovky
V pondelok dňa 17.2.2020 sa po vyučovaní stretli priaznivci osemsmeroviek a zmerali si sily v ich riešení. Súťaž prebehla v dvoch kategóriách. V prvej súťažili žiaci 3. ročníka a v druhej kategórii žiaci 4. ročníka. Osemsmerovky boli náročné, ale tí najlepší ich skvele zvládli .
V 1. kategórii zvíťazila Miška Tomášová, na druhom mieste bola Melanka Maľarová a na treťom mieste Barborka Kroková.
V 2. kategórii zvíťazila Ester Bartková, druhé miesto obsadila Karin Makulová a tretí v poradí osemsmerovku odovzdal Mirko Jarka.
Všetkým výhercom srdečne blahoželáme.
Mgr. S. Bellová a Mgr. Ľ. Olšavová