21. február je deň celosvetovo známy ako Medzinárodný deň materinského jazyka.
(International Mother Language Day)
Bol vyhlásený na 30. konferencii UNESCO v novembri 1999.
Cieľom tohto dňa je pripomenutie, poznávanie a precvičovanie materinských jazykov po celom svete.
Tento dátum sa spája s dňom, kedy v roku 1952 bengálski študenti demonštrovali v Dháke (v súčasnosti Bangladéš) za uznanie ich jazyka Bengálčiny, ako jedného z dvoch národných jazykov Pakistanu. Počas tejto demonštrácie boli zastrelení políciou.
Podpora jazykovej a kultúrnej rozmanitosti v istom zmysle znamená záväzok v prospech dialógu medzi národmi, kultúrami a civilizáciami. Vyše 50. percentám zo 6000 jazykov, ktorými sa hovorí vo svete a ktoré sú nositeľmi kolektívnej pamäti a nemateriálneho dedičstva, hrozí zánik. Približne 96. percentami jazykov sveta hovoria len štyri percentá svetového obyvateľstva. Len necelá štvrtina jazykov existujúcich na tejto planéte sa používa v školách. Na internete nie je zastúpených 90 percent jazykov sveta. Každé dva týždne zanikne jeden jazyk a približne 80 percent afrických jazykov nemá písomnú podobu.
Takúto situáciu UNESCO pravdepodobne predpokladalo už v roku 1999, keď na Valnej konferencii schválilo rezolúciu č. 37, v ktorej boli zahrnuté odporúčania, aby sa vytvorili opatrenia na podporu mnohojazyčnosti. Bol to rok, v ktorom sa 21. február stal Medzinárodným dňom materinského jazyka.
Žiaci Základnej školy Čičava si pripomenuli tento významný deň 18. a 19. februára 2021. Vypočuli si cez školský rozhlas zaujímavé informácie o Medzinárodnom dní materinského jazyka. Čítali články o slovenskom jazyku, vypracovali rôzne úlohy a riešili krížovky a osemsmerovky. Žiaci 4.B vytvorili krásny plagát o vzniku a rozvoj slovenského jazyka.
Mgr. Svetlana Bellová